Menu

CZYM JEST EKO W FOLKSMOLK

   Pracownia FolkSmolk szczyci się używaniem materiałów zdrowych i bezpiecznych, o jakości eko. W wyłącznie limitowanych edycjach, tworzymy eko produkty codziennego użytku domowego oraz niezwykłe i edukacyjne zabawki.

Początkowo wytwarzaliśmy różnorakie wyroby na własne – domowe potrzeby. Staraliśmy się więc używać jak najlepszych materiałów. Im dłużej pracowaliśmy nad przedmiotami codziennego użytku oraz zabawkami, tym bardziej przekonywaliśmy się, że powinniśmy używać bardzo przemyślanych i tylko wybranych tworzyw. Chodziło zarówno o zdrowie – nasze i naszych dzieci, jak też o ekologiczne podejście do otoczenia. Czym jest jednak ekologia i czy tak naprawdę wiemy co jest ekologiczne? Potocznie uważa się, że przykładowo ekologiczna zabawka jest zrobiona przede wszystkim z drewna, a ekologiczna torba na zakupy to tylko torba papierowa…

Po zakończeniu studiów i rozpoczęciu pracy, porzuciliśmy życie w mieście i kupiliśmy wymarzoną drewnianą chałupę w podrzeszowskiej wsi. Przez kolejne lata życia na wsi i remontu naszej chałupy, zobaczyliśmy nieco inną stronę ekologii. Mieszkając w mieście, w natłoku różnorakich (i różnej jakości) zabawek i gadżetów, drewniane przedmioty i zabawki, dają wrażenie łączności z naturą i czystej ekologii. Mieszkając jednak na wsi, żyje się w naturze i bezpośrednio dostrzega się, jak bardzo jest ona niszczona, zaśmiecana i niedoceniana. Wytworzenie drewnianych zabawek niejednokrotnie wiąże się ze ścinką i przerobem drzew tylko do wyrobu konkretnej grupy zabawek. Po uzyskaniu pożądanego kształtu pozostają nieprzydatne i nierzadko marnowane ścinki i kawałki drewna. Jednocześnie, dotarła do nas skala zanieczyszczania środowiska plastikiem, szkłem, złomem i wszystkim co nie jest już potrzebne. Lasy i rzeki pełne są porzuconych śmieci. Chociaż zjawisko to regularnie zmniejsza się, a nowe zasady śmieciowe zmieniły standardy wywozu śmieci na wsi, to jednak nadal śmieci są palone w piecach, plastik, szkła i inne materiały nadal są zakopywane w ziemi i żadna edukacja nie zmienia podejścia zatwardziałych rodzin. Po narodzinach naszych dzieci, okazało się dodatkowo, że najprostsze znalezione w domu przedmioty są ciekawsze dla malucha niż wyszukana zabawka. Szeleszczące „sreberka” po kaszce dla niemowląt są najlepszą zabawką wzrokową i sensoryczną dla najmłodszych niemowląt (już nawet dla noworodka), kubeczki po serkach dla dzieci zachwycają niemowlęta po 6 miesiącu życia, a plastikowe butle i butelki po napojach są bardzo interesujące dla roczniaka i starszych dzieci. Bardzo szybko tworzyliśmy więc co raz to nowe zabawki recyklingowe dla swoich dzieci. Wkrótce zainteresowały one również inne dzieci, a ich rodzice byli zdumieni, jak bardzo ciekawe mogą być zabawki wykonane z codziennych „odpadów”. Bardzo starannie dobieraliśmy przetwarzane materiały, jak też nowe tworzywa naturalne. Przez te wszystkie lata kierowaliśmy się również przede wszystkim zdrowym rozsądkiem, ponieważ dużo bardziej wartościową i ekologiczną zabawką dla nas i dla dzieci był szeleszczący i błyszczący gadżet z plastikowej butelki po napoju oraz sreberka po kaszce, niż statyczna drewniana zabawka. Nie mówiąc już o tym, że wykonanie drewnianych zabawek i papierowych toreb czasami jest dużo gorsze dla środowiska niż twórcze odzyskanie bezpiecznych materiałów recyklingowych. W drodze wieloletniej pracy twórczej, pedagogicznej, a przede wszystkim rodzicielskiej, stworzyliśmy dwie formy eko:

Eko NATURA – używane są materiały wyłącznie bezpieczne, naturalne i całkowicie biodegradowalne: drewno, tektura, tkaniny, bezpieczne farby (do tkanin – dopuszczone do kontaktu z ciałem), lakiery i kleje wodne dopuszczone do dekoracji mebli i zabawek dziecięcych. Co dla nas jest bardzo ważne, nie zlecamy wykonywania specjalnie dla nas elementów drewnianych lub z jakiegokolwiek tworzywa naturalnego. Wykorzystujemy te materiały naturalne, które są już dostępne w sklepach i hurtowniach. Sami również nie marnujemy naturalnych tworzyw – wykorzystujemy istniejącą już ich formę.

Eko RECYKLING – używane są materiały bezpieczne, przeznaczone do recyklingu i pochodzące z recyklingu. Tworzone są interesujące dla dzieci, edukacyjne zabawki łączące w sobie różne – ciekawe dla maluchów materiały i tekstury. Przetwarzamy wyłącznie materiały dopuszczone do kontaktu z żywnością. Są to najbezpieczniejsze rodzaje plastików, szeleszczących – nierwących się „sreberek” i folii. Forma recykling uczy dodatkowo dzieci oraz rodziców kreatywności, poprzez twórcze wykorzystanie materiałów recyklingowych. Zachęcamy do samodzielnego przetwarzania znalezionych w domu materiałów recyklingowych.

Czym jest więc EKO w FolkSmolk? Jest rozsądnym wykorzystaniem naturalnych i ekologicznych materiałów – z poszanowaniem ich pochodzenia i nie marnowaniem resztek. Jest też również bezpiecznym i efektownym recyklingiem. A wszystko ubrane w niezwykłą formę sztuki użytkowej, funkcjonalność , trwałość i twórczą edukację.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *